Рустик ефекти върху мебели
Публикуван на:
Последна редакция:
С Рустик ефекти може да бъдат обработени стени и мебели.
Нови, лъскави мебели съвсем не са на мода. Модерно е мебелите да изглеждат стари, износени и употребявани. Припомняме, че стил "Рустик" означава да има видими следи от употреба, да има повреда/дефект по повърхността. Така се създава впечатлението,че мебелите имат история и придобиват чар. Създаване на рустик ефекти съвсем не е непосилна цел и дори начинаещ може да се справи с тези идеи за декориране.
Ще разгледаме няколко варианта на създаване на рустик ефекти за мебели, които са много популярни.
Изкуственото състаряване може да е:
* Износване или Протриване - Може би това е най-популярния метод. Ръбовете и други части се обработват така, че да изглеждат изтъркани от употреба. Прави се с фина дърводелска пила, шкурка или друго (фина тефлонова гъба).
За протрит ефект с бели следи се използва бяла пемза.
Преди боядисване може да подходите по-хард и с тежка верига да очукате мебела, за да създадете вдлъбнатини от "употреба". Друга възможност е надраскване с телена четка в някои участъци.
Последователност на работа:
Най-напред върху предмета нанесете тъмен слой байц или боя (алкидна), украсете с няколко четки златно в участъците, където ще направите протриването и когато изсъхне в същите участъци натрийте естествен восък /ако използвате свещ вместо восък - не се получава добре/. После нанесете по-светла боя и когато тя изсъхне идва ред на протриването. С фина шкурка /около №200/ или тефлонова гъба предмета се обработва - в участъците, които натрихте с восък боята ще падне лесно и ето имате "износване". За защита лакирайте няколко слоя с подходящ лак - мат или гланц.
* Обгаряне - Обгарянето се прави на няколко места, повърхностно, колкото да останат черни петна. Следва полиране.
* Напукан ефект - Предлагат се бои, които след нанасяне се самонапукват. През пукнатините прозира естествения цвят на дървото.
* Ефект "Опашка на крава" - Обработването става с четка. Следите - големи несиметрични ивици, оставени от "опашката" са от боя/цветна политура.
* Ефект "Петънца от мухи" - Ефект, който създава впечатлението, че муха е кацала по повърхността. Върху повърхността, на произволни места, с тъмна боя се правят малки точици.
* Ефект "Дупки от дървояд" - Също популярен метод. С малък пирон или шило, под наклон, се правят дупки, които са по посока на влакната.
Тези изкуствени техники за състаряване може да приложите както върху нови така и върху стари мебели, които искате да освежите.
Източник:
http://www.maistors.com/ot-vishko-po-malko-29---KAKVO_I_KAK.htm
Отзиви