Поливане на цветя и растения
Водата е основен фактор за развитието на растителността. Без вода няма живот. Чрез водата се разтварят хранителните вещества в почвата и се предават на растението.
В природата растенията получават влага от дъждовете, обаче те не винаги са достатъчни. При това има и случаи, когато дъждовете изобщо липсват. Тогава растителността страда, не се развива или дори прегаря и загива. Ето защо е необходимо изкуствено напояване, или поливане, което е от решаващо значение за развитието на растителността.
За да се извърши поливането трябва да се имат предвид:
1. Количеството вода, което изисква даден вид растение
2. Околната температура
3. Влажността на почвата
4. Температурата на водата
5. Съставът на водата
Количественото изискване на различните растения спрямо водата не е еднакво. Например кактусите имат нужда от по-малко количество вода, отколкото хортензията, от което следва, че хортензията трябва да се полива по-обилно, а кактусите - по-малко.
На открито през летните горещини поливането се извършва вечер, а напролет, наесен и в хладните дни - сутрин.
При влажно време поливането количествено намалява, а при сухо и топло време се увеличава. Влажната почва изисква минимално поливане, а сухата - обилно.
Температурата на водата се отразява чувствително върху цветята. Студената вода задържа развитието. Най-подходящата температура на водата за поливане е онази, която е с температура на въздуха в помещението.
От значение е и съставът на водата. Най-благоприятна е дъждовната вода. Силно варовитата вода действа неблагоприятно върху някои растения, а водата от градските водопроводи се хлорира, и също действа неблагоприятно.
Начинът на поливане също е от значение за растенията.
Източник: www.maistors.com
Отзиви