Полагане на външни мазилки
Публикуван на:
Последна редакция:
Използването на декоративни мазилки като крайно покритие на фасадата е едно по-дълготрайно решение от традиционните мазилки от хоросан с добавка на цимент. Най-често използваните мазилки са:
• Минерални /благородни/ мазилки
• Мазилки на силиконова основа
• Силикатни мазилки
• Полимерни /акрилни/ мазилки
Качествата на външните мазилки остават зависими от спазване технологията на тяхното полагане. Основните стъпки при тяхното нанасяне са следните:
1. Подготовка на основата
Основата се почиства от прах и други замърсявания. Повредените участъци в стари мазилки се изкъртват до здрава основа и се запълват с хастарна мазилка. Изчаква се няколко дена до пълното изсъхване на шпаклованите участъци. Преди нанасяне на мазилката, основата се грундира. Препоръчително е старите мазилки да се третират обилно с дълбокопроникващ грунд. Грундирането изравнява попивателността на основата, заздравява основата и увеличава сцеплението между основата и мазилката. Изчаква се до пълното изсъхване на грунда /минимум 24 часа/.
2. Подготовка на мазилката преди нанасяне
Минералните мазилки се приготвят чрез разбъркване на сухата смес с вода в съотношение посочено от фирмата производител върху опаковката. Разтвора се оставя да "узрее" за няколко минути, разбърква се отново и е готов за нанасяне. Приготвеният разтвор трябва да се нанесе в рамките на 60-80 минути.
Останалите мазилки са гъсти пастообразни разтвори, готови за нанасяне. При по-високи температури е допустимо да бъдат разреждани с вода до 1% /200-300ml вода на една бака от 30 килограма/. За да не се получи разнотоние във всички баки се добавя еднакво количество вода.
В процеса на работа за поддържане на консистенцията мазилката се пребърква, но не се допуска добавянето на вода.
3. Нанасяне на мазилката
Мазилката се нанася на тънък слой с маламашка от неръждаема стомана, която се държи под ъгъл спрямо стената. Дебелината на слоя зависи от зърнометрията/едрината на зърната/ на избраната мазилка.
За да се получи качествена мазилка се работи на принципа „мокро върху мокро”, т.е.мазилката се нанася от ръб до ръб по цялата фасада без прекъсвания.
Нанасянето на мазилката трябва да се извършва при температура на въздуха и основата в диапазонот +5 до +250C. Да не се нанася мазилката при пряко слънчево греене и високи температури!
4. Пердашене на крайното покритие
Чрез пердашене се постига крайната структура на мазилката. Пердашенето се извършва с пластмасова пердашка. Тук също се работи на принципа "мокро върху мокро", пердаши се само прясно положена и изравнена мазилка.
Източник: www.maistors.com
Отзиви